Četiri godine od 28. i 29. prosinca 2020. – Još se uklanjaju posljedice katastrofalnog Petrinjskog potresa!

Novinar: Antun Petračić

U dugoj povijesti Petrinje, među svim vrstama nevolja, nesreća i tragedija, zauvijek će se pamtiti stravični ponedjeljak-utorak 28.-29. prosinac 2020.

U tim zadnjim danima ionako loše godine (zbog epidemije korone, Covida) naš grad i cijelu Banovinu zadesila je strahovita prirodna katastrofa: serija potresa sa žarištem do 10 kilometara u dubini rasjeda, od tih dana u javnosti navedenih i zapamćenih kao Petrinjski potres, uz onaj raniji iste godine nazvan Zagrebački.

Od tada su prošle četiri godine.

Nerado ih se podsjećamo, ali moramo: iznenada i neočekivano, kako je i uobičajeno s ovakvom katastrofom, toga ponedjeljka u 6,28 sati počelo je s udarom magnitude 5,1, odmah u 7, 49 sati ponovilo 4,7 po Richteru, u 7, 51 sati zatreslo 4,1 stupanj…

Još strašnije, tragičnije i žešće tek je slijedilo: usred utorka 29. XII. 2020., sunčanog toplog zimskog dana godine na izmaku, nakon prethodna  ona tzv. umjereno jaka potresa i serije naknadnih slabijih popratnih, veliko zlo iz podzemlja napravilo je katastrofu. Udar magnitude 6,2 u 12,19 sati stručno je opisan kao potres s teškim razaranjem, žarištem-epicentrom  ispod sela Strašnik, na tzv. Petrinjskom rasjedu, a osjetio se po cijeloj Hrvatskoj i dalje uokolo, u Sloveniji, BiH, Srbiji, Mađarskoj, Italiji, Austriji, Slovačkoj…

Tada je poginulo osam osoba, najmlađa žrtva 13.godišnja Laura Cvijić, 28 ljudi je ozlijeđeno, nastala je golema šteta srušenim kućama, uništenim zgradama, oštećenom infrastrukturom.

Petrinja je u sekundama nesreće (na žalost) postala svjetska vijest, a kratku stvarnost od prije četiri godine, još uvijek osjećamo, rješavamo, saniramo, uklanjamo i popravljamo. I nadalje na području Grada Petrinje traje post potresna obnova, gradi se novo stanovanje najugroženijim obiteljima, saniraju više stambene zgrade, dovršeni su prvi gradski javni, školski, kulturni i ini objekti, a intenzitet takvih radova najizraženije je grupno vidljiv u zaštićenoj kulturnoj cjelini središta grada.

Daljnje uklanjanje svih preostalih posljedica potresa od prije četiri godine za sve kategorije i vrste štete, i dalje su prioritet-prioriteta lokalne, gradske, županijske i državne vlasti…

Takve najave iznio je osobno predsjednik Vlade Andrej Plenković, koji je uoči četvrte obljetnice katastrofalnog potresa posjetio Petrinju i Sisak prošli tjedan, pa 23. prosinca 2024. rekao kako je do sada u obnovu Banovine uloženo milijardu i 300 milijuna eura, a ogroman broj zgrada dovršit će se tijekom proljeća nastupajuće 2025. godine.

Komentari

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)