Druga radionica za djecu ‘VUČEDOLSKA GOLUBICA – patiniraj ili oboji’, uz izložbu ‘Nevidljiv laboratorij čudesa’ u Arheološkom muzeju u Zagrebu

Foto: Slađana Latinović/AMZ

U četvrtak, 20. veljače 2025 godine., od 16 do 18 sati, u Arheološkom muzeju u Zagrebu, održat će se edukativna radionica za djecu VUČEDOLSKA GOLUBICA – patiniraj ili oboji, druga od tri edukativne radionice za djecu i odrasle koje Arheološki muzej u Zagrebu organizira uz izložbu Nevidljiv laboratorij čudesa. Sudjelovanje na radionici je besplatno, a zbog ograničenog mogućeg broja sudionika za radionicu je potrebno poslati prijavnicu.

POVEZNICA NA INFORMACIJE I PRIJAVNICU https://bit.ly/amzRadionicaVGpatinirajOboji

Edukativna, zabavna i zanimljiva radionica za djecu VUČEDOLSKA GOLUBICA – patiniraj ili oboji
u četvrtak, 20. 2. 2025., od 16 do 18 sati u Arheološkom muzej u Zagrebu

Jedan od najpoznatijih suvenira Arheološkog muzeja u Zagrebu je Vučedolska golubica koji se izrađuje u muzejskom laboratoriju za izradu replika i odljeva. Radionica se odnosi na posljednju fazu izrade suvenira – patiniranje. Nakon patiniranja suvenir mora što je moguće više sličiti izvornom predmetu za što je obično potrebno dosta umješnosti. No, na radionici golubicu možete obojiti kako poželite. Možete istaknuti svoju umjetničku stranu i obojiti je onako kako je sami doživljavate, bez obzira na izvornik.

Radionica za djecu osnovnoškolskog uzrasta je besplatna, no zbog ograničenog broja sudionika i GDPR privole potrebne su prijave putem obrasca koji možete preuzeti na mrežnim stranicama Arheološkog muzeja u Zagrebu www.amz.hr ili putem poveznice https://bit.ly/amzRadionicaVGpatinirajOboji 

Voditelj radionice: Zrinka Znidarčić (Vedran Mesarić, Slađana Latinović)
Prijava: vmesaric@amz.hr
Broj sudionika: 10
Uzrast: osnovna škola, niži razredi

Izložbu Nevidljiv laboratorij čudesa moguće je razgledati do 23. veljače u Arheološkom muzeju u Zagrebu i otkriti rad i zanimljivosti konzervacije-restauracije materijala iz arheološkog konteksta.

Iako se rezultati rada muzejskih konzervatora-restauratora mogu vidjeti na gotovo svakoj arheološkoj izložbi kao i u brojnim stručnim i znanstvenim publikacijama, najveći dio procesa obrade arheoloških predmeta ipak ostaje nevidljiv široj javnosti.

Izložbom Nevidljiv laboratorij čudesa odškrinut je prozor u svijet konzerviranja, restauriranja i istraživanja u Arheološkom muzeju u Zagrebu od njegovih početaka pa sve do današnjih dana. Tako se na izložbi, pored ostalog, može saznati što razlikuje arheološke predmete od ostalih predmeta kulturne baštine, što se skriva na izvornoj površini, koja je razlika između kopija i imitata te što otkrivaju suvremene analitičko-istraživačke metode.

Na laboratorijskim radnim površinama izložen je dio opreme, alata i materijala koji se koriste u Konzervatorsko-restauratorskom odjelu, a posebni dio osmišljen je za najmlađe posjetitelje, možda buduće konzervatore-restauratore. Pogledajte fotografije arheoloških predmeta prije i nakon obrade te sami provjerite kako izgledaju neki od arheoloških materijala pod uvećanjem.

Konzervatorsko-restauratorske zanimljivosti iz Nevidljivog laboratorija čudesa provest će vas ujedno i kroz stalni postav Muzeja.

Izložbu Nevidljiv laboratorij čudesa prate 3 radionice za djecu i odrasle na kojima će zainteresirani otkriti neke od zanimljivosti konzervacije-restauracije materijala iz arheološkog konteksta.

Organizator izložbe: Arheološki muzej u Zagrebu
Autori izložbe: Slađana Latinović, Damir Doračić

Komentari

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)