Obilježavanje zadnjeg dana otvorenog studija Vremeplovke zona 01 i promocija fanzina – 15. travnja u izložbenom prostoru u Tomašićevoj 12, Umjetničkog paviljona u Zagrebu

Umjetnički paviljon u Zagrebu, Tomašićeva 12
Nicole Hewitt u suradnji s Ivanom Slipčevićem: Vremeplovke zona 01
Izložbeni finissage i promocija fanzina
 15.04.2025. u 19 sati

Nakon jednomjesečnog procesualnog trajanja te javne izvedbe u formi tonske probe za film, u utorak 15.4. od 19 sati obilježavamo zadnji dan otvorenog studija Vremeplovke zona 01 uz druženje, neformalna vodstva i promociju izložbenog fanzina.

Projekt „Vremeplovke“ nastavlja se na dosadašnje višegodišnje suradničke projekte Nicole Hewitt kao što su Ova žena se zove Jasna i Žene minorne spekulacije. Na sjecištu eksperimentalnog filma, videa, prostorne instalacije, performansa i teksta, oni promišljaju o posredovanju sjećanja, povijesti, specifičnih narativa kroz tehnologije reprezentacije i dokumentacije. Prvi dio nove trilogije ima kao okosnicu znanstveno-fantastične žanrove na teritoriju Istočne Europe sagledane kroz feminističku perspektivu.

Umjetnički rad prenosi umjetnička istraživanja, terenska putovanja na Baltik, istraživanja zatvorenih gradova te dijalog s lokacijama Stalkera redatelja Andreja Tarkovskog i oživljene situacije iz romana braće Strugatsky, Piknik pored ceste po kojem je Stalker snimljen.
Izložbeni prostor Vremeplovki podijeljen je u dva dijela: Muzej i Zonu postajući poprištem mnogostrukih slika i naracija. Prostor zaboravljenog muzeja predio je suživota raznih materijala – od crteža i fotografija zatečenih pejzaža i situacija prikupljenih na originalnim lokacijama na Baltiku za istraživačkog putovanja autorice i njezinih suradnika do duhovitih skulpturalnih formi bista, spomenika i gozbe uz cestu. Prostor Zone svojevrsni je multimedijalni laboratorij/ showroom uzoraka gdje dominiraju raznorodni medijski postupci, ostaci ljudske prisutnosti, raznoliki artefakti, ali i odbačeni predmeti naše civilizacije. U njemu je jedna od glavnih niti vodilja djevojčica, koja preuzima razna obličja, a u svojoj srži referenca je na enigmatični lik Stalkerove kćeri – Majmunče (na ruskom Martiška), dlakavo i šapasto biće. 
Širi okviri promišljanja čitavog rada mogu se smjestiti u značenjska polja obilježena postsovjetskim, postkomunističkim, hladnoratovskim sablastima, transformacijama okoliša i eko sustava, mogućnostima drugoga i tijela u susretu s konstruiranim prostorom, pejzažem i tehnologijom. Umjetnica Nicole Hewitt to sažima u rečenicu koja može biti i moto izložbe: “Ona kaže, ono čemu sam svjedočila, nestaje kao glina…”
Ova izložba dio je projekta Tko je Elsa fluid, to se zna, izložba u sekvencama. Riječ je o izložbenom konceptu u sekvencama osmišljenom za Jurišićevu 1A, galeriju u koju bi se Umjetnički paviljon trebao useliti. No kako se radi o prostoru kojem također slijedi obnova, koji je u nastajanju ili nestajanju, za sada je samo imaginira.  Kustosice projekta Tko je Elsa Fluid, to se zna su Irena Bekić i Ivana Meštrov. Njihovo nastojanje je uspostaviti koordinate novih vizija za prostor i institucionalne umjetničke prakse kroz alate umjetničke produkcije, filozofije i kritičke teorije. U fokusu su senzorni, afektivni podaci, registri emocija, gradnja novog znanja, razbijanje monolitnih kolektivnih predodžbi kao mogući alati za razumijevanje svijeta.
Autorski tim: Hrvoslava Brkušić, Vida Guzmić, Neža Knez, Hrvoje Nikšić, Billie Grace Hewitt Pavlica, 3D materijali: Josip Knežević, kustosica: Ivana Meštrov

Izložbu je još moguće vidjeti u četvrtak 10., petak 11.04. od 17-20 sati te u subotu 12.04. od 11-14 sati uz popratno vodstvo.

Više o autorici: https://pangolin.hr/tko-smo-2/nicole-hewitt/

 

Komentari

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)